Abdixhiku flet pas takimit me Osmanin dhe Kurtin, tregon se çfarë biseduan

Lumir Abdixhiku, kryetar i LDK-së, ka deklaruar se sot përfunduam takimin e parë me kryetarin e LVV, Albin Kurtin, ku i diskutuam temat e formimit të institucioneve.

“Kemi përfunduar takimet me LVV-në, pozicionet tona janë të qarta. VV-ja është në pozitë, ne në opozitë”, ka thënë ai, duke shtuar se ne do të jemi një alternativë e re në skenën politike të ardhshme gjatë qeverisjes.

Sa i përketë votimit të Qeverisë së re dhe zgjedhjes së presidentit, ai ka thënë se janë dakorduar që pas formimit të institucioneve të takohemi me pretendenën për presidente, ta kuptojmë pozicionin e saj karshi LDK-së, LVV-së, karshi nismës së saj politike.

“Presidenti duhet t’i përfaqësojë të gjithë qytetarët e Kosovës”, ka potencuar ai.