Më 13 mars u bënë 22 vite kur shpërthyen dy bomba në qytetin e Podujevës |PAMJE

Podujeva pas shpërthimit të dy bombave në qytet, ditë e shtunë, dt. 13 mars 1999. Çka raportonin mediat botërore për këto shpërthime. Të gjitha këto i sjellim në një cikël të ri raportimesh për Podujevën si para dhe gjatë luftës si dhe gjatë protektoratit ndërkombëtar, transmeton PodujevaPRESS.net

Një polic serb ecën përpara mbeturinave pas një shpërthimi bombe pranë zyreve postare të qytetit të Podujevës, rreth 35 km në veri të Prishtinës më 13 mars 1999. Dy bomba shpërthyen të shtunën në qytetin e Podujevës të Kosovës, duke vrarë pesë vetë dhe duke plagosur një tjetër 57 , tha një zëdhënëse për misionin e monitorimit të armëpushimit të OSBE-së (The Guardian).

Një polic serb ecën përpara mbeturinave pas një shpërthimi bombe pranë zyreve postare të qytetit të Podujevës, rreth 35 km në veri të Prishtinës më 13 mars 1999. Dy bomba shpërthyen të shtunën në qytetin e Podujevës të Kosovës, duke vrarë pesë vetë dhe duke plagosur një tjetër 57 , tha një zëdhënëse për misionin e monitorimit të armëpushimit të OSBE-së (The Guardian).

Çka raportonte misioni i OSBE-së që ishin të vendosur në Podujevë?!

OSCE Më 13 mars 1999, Në ora 13:06 dhe 13:20, dy shpërthime ndodhën në Podujevë, një afër stacionit policor dhe tjetra në treg. Gjithashu në ora14:18, me një shpërthim në tregun në Mitrovicë.

Raportet e para tregojnë se këto sulme terroriste rezultuan me vdekjen e gjashtë personave; 58 të tjerë u plagosën, njëmbëdhjetë prej tyre janë plagosur shumë seriozisht. Të vrarët dhe të plagosurit përfshijnë gratë dhe fëmijët. Këto pajisje, që përmbanin një sasi të konsiderueshme eksplozivësh, u synuan në vendet publike të mbushura me njerëz, në kohën më të ngarkuar të ditës, me qëllimin e qartë të shkaktimit të sasisë maksimale të lëndimeve dhe vdekjeve civile.

Shërbimet lokale të urgjencës në të dy qytetet u përgjigjën në mënyrë të shpejtë dhe profesionale. Ekipi mjekësor i KVM-së i OSBE-së në Mitrovicë po ndihmon dhe një tjetër është ofruar për të ndihmuar në Prishtinë.

Këto shpërthime vijnë në një kohë veçanërisht të ndjeshme, por kjo nuk do të zvogëlojë përpjekjet e OSBE-së KVM. KVM i OSBE-së i bën thirrje të gjitha palëve të mos përdorin veprime që do të nxisin më tej situatën dhe do të sjellin humbjen e jetës më të pafajshme. Këto akte të terrorizmit theksojnë më tej domosdoshmërinë dhe urgjencën për një marrëveshje ndërkombëtare për të ndihmuar në përfundimin e konfliktit aktual dhe për të parandaluar përsëritjen e tragjedive që ne kemi dëshmuar sot në Podujevë dhe Mitrovicë.

 

OSBE KVM dënon këto akte terroriste të pa dallueshme dhe të llogaritur kundër civilëve të pafajshëm dhe i shtrin ngushëllimet e saj të sinqerta familjeve të të vrarëve dhe të plagosurve.

Kurse këto janë raportimet e mediave botërore The Guardian dhe The Washington Post:

Bombat vrasin 6 njerëz në Kosovë – Raporton Chris Bird nga Podujeva për The Guardian

Bomba në dy tregje të mbushura me njerëz në Kosovë dje lanë të paktën gjashtë të vdekur dhe 58 të plagosur, duke kërcënuar të godasin bisedimet e paqes të së nesërmes në Francë për t’i dhënë fund luftës.

Në Podujevë, rreth 25 milje në veri të kryeqytetit rajonal të Prishtinës, policia serbe e armatosur rëndë e mbylli tregun e qytetit dhe postën qendrore, ku dy bomba shpërthyen dje.

‘Tregu ishte i mbushur plot,’ tha për The Observer Raoul Allalouf, i cili është drejtor i misionit monitorues ndërkombëtar të paarmatosur në Podujevë.

“Isha ulur në një restorant duke pirë supë, kur dëgjova shpërthimin e parë”, tha Allalouf, të cilët nxituan shpejt në vendngjarje.

Ai tha se bomba e parë ishte vendosur në një enë të madhe plehrash metali brenda tregut dhe se e dyta ishte një paketë e hedhur pranë postës. Dita e shtunë është koha më e ngarkuar, e tregut gjatë javës dhe më shumë se 99 për qind e banorëve të qytetit janë shqiptarë etnikë.

“Unë pashë më shumë se 20 të plagosur në spital këtu. Një person vdiq, një nuk ka gjasa të mbijetojë dhe pesë ose gjashtë të tjerë janë plagosur shumë keq”, shtoi Allalouf, edhe pse ai nuk do të spekulonte se kush mund të kishte kryer sulmin pa dallim.

3 bomba shkunden Kosovën në prag të bisedimeve të reja – The Washington Post

Tre bomba shpërthyen nëpër rrugët e mbushura me njerëz të dy qyteteve të Kosovës, duke vrarë gjashtë vetë dhe duke plagosur 58 vetë në një përshkallëzim të madh të dhunës para rifillimit të bisedimeve të paqes në Francë të hënën.

“Këto ishin akte terroriste, dhe nuk është rastësi që këto bomba u zhdukën ashtu si delegatët po grumbullohen në Francë”, tha ambasadori amerikan Uilliam Walker, kreu i grupit shumëkombësh që monitoronte një armëpushim nga tetori për krahinën ndërluftuese.

Në Podujevë, 30 milje në veri të kryeqytetit provincial të Prishtinës, dy bomba shpërthyen brenda pak minutave dhe 200 metra larg në mes të qytetit menjëherë pas orës 13:00, duke vrarë dy vetë. Zyrtarët perëndimorë thanë se mund të ketë pasur një përpjekje të qëllimshme për të maksimizuar viktimat dhe shkaktimin e panikut duke synuar njerëzit që iknin nga masakra e bombës së parë, që shpërthei në tregun e qytetit, me një pajisje të dytë.

Një person i tretë u qëllua për vdekje në Podujevë, në rrethana të paqarta menjëherë pas shpërthimit të bombave, thanë zyrtarët. Kishte raporte të pakonfirmuara nga vëzhguesit perëndimorë se trupat e ministrisë së brendshme jugosllave kishin marrë dy të dyshuar në burg në qytet.

Një orë më pas, në orën 2:18, në tregun qendror të Mitrovicës, 25 milje në veriperëndim të Prishtinës, një bombë e tretë shpërtheu duke vrarë katër vetë, përfshirë një fëmijë. Policia vazhdoi të këmbejë zonën për një tjetër pajisje të mundshme mbrëmë, thanë zyrtarët.

Të tre bombat u përshkruan si pajisje shtëpiake duke përdorur eksplozivë plastikë dhe siguresa. Njëmbëdhjetë të plagosur, duke përfshirë gratë dhe fëmijët, janë në gjendje kritike, thanë zyrtarët.

 

© PodujevaPRESS.com Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bëje LIKE faqen PodujevaPRESS për tu njohur me lajmet e fundit nga Podujeva: KLIKO KËTU