24.2 C
Podujeva
Friday, August 14, 2020
Karrota është një ndër perimet e cila na ndihmon për të pasur një organizëm sa më të shëndetshëm. Karroteni është përbërësi kryesor i karrotës dhe shërben për parandalimin e zhvillimit të qelizave të tumorit në trup. Rekomandohet të kosumuhet nga...
Problem i mykut nuk është vetëm estetik por edhe shëndetësor. Shkaktari kryesor i formimit të mykut është lagështira. Para së gjithash na duhet t’ju themi se mykun duhet ta trajtoni si dicka të gjallë, dhe për pasojë nuk duhet...
Një i diagnostikuar me tumor në gjashtë të tillë duhet t’i atribuohet ndonjë infeksioni sipas një studimi të fundit të bërë në këtë fushë. Kërkuesit e IARC (International Agency for Research on Cancer) me qendër në Lion të Francës dhe...
Shkaqet që nxisin përkeqësimin e hipertensionit janë të shumëllojshëm. Zgjimi në mëngjes me dhimbje koke, është mënyra më e keqe për të nisur ditën. Dhimbjet e kokës në mëngjes shpesh tingëllojnë të pakuptimta, për vetë faktin se trupi supozohet të ketë...
Infeksionet e traktit urinar janë të zakonshme dhe ndodhin tek të gjitha moshat, madje shpesh herë mund të jenë shumë problematike e të mundimshme. Nuk ka njeri që nuk është përballur të paktën një herë në jetë me infeksione të...
“Frikës sime po i shtohet edhe forca për ta mundur këtë sëmundje”, tregon vullnetin e saj një 53-vjeçare nga Gjilani, e cila është diagnostikuar me sëmundjen e kancerit disa muaj më parë. Ajo priste rendin për t’iu nënshtruar kontrolleve...
Më shumë se një e treta e femrave e mban teshtimën për arsye edukate. Teshtima konsiderohet si jo elegante, veçanërisht kur je në shoqëri. Por është gabim nga këndvështrimi mjekësor. Në këtë mënyrë krijohet presion në sinuse, i cili i...
Erdhi vapa, ndaj kujdes fëmijët. Ky është sugjerimi që japin mjekët pediatër me nisjen e stinës së nxehtë. Së pari fëmijët nuk duhet të futen në ujë pa kaluar 3- 4 orë pasi ata kanë konsumuar një vakt të plotë. Dielli...
Kushdo që është duhanpirës e di se kolla e duhanit dhe bronkiti janë probleme që sigurisht ballafaqohet secili për shkak të shprehive të pashëndetshme. Duket se është një recetë që mund t’ju ndihmojë në lehtësimin dhe zvogëlimin e simptomave të...
Sidoqoftë, kjo masë që ndalon përdorimin pa lejen e mjekut nuk ekziston në Kosovë, dhe shitja e tij po bëhet në masë të jashtëzakonshme. Ky ilaç redukton temperaturën, dhimbjen dhe inflamacionin, Ky ilaç mund të irritojë stomakun, dhe rekomandohet ose...